Optakt: Alavés - Real Madrid, LaLiga, 20. spillerunde

Real logo

Når Real Madrid i aften kl. 21.00 løber på banen på Estadio Mendizorroza til udekampen mod Alavés, er det med henblik på at få stoppet en mareridts-agtig bølge af elendige resultater, som har bragt klubben i akut krise-tilstand.

To nederlag på en uge, som definitivt smed holdet ud af den spanske Super Cup og Copa del Rey og dermed fjernede muligheden for to opnåelige titler, har åbnet op for skabet, så alle skeletterne vælter ud. Således skal man nu forholde sig til det faktum, at Martin Ødegaard er på vej ud af klubben, mens man fortsat ikke kan præsentere offentligheden for en kontraktforlængelse til Sergio Ramos.

Og så er der spillet på banen, som lader meget tilbage at ønske for et hold af Real Madrids størrelse og som for alvor sætter spørgsmålstegn ved hele klubbens sportslige strategi.

Med alt det i baghovedet sætter assistent-træner David Bettoni sig til rette for en stund i trænersædet i Zidanes Corona-fravær og det er bestemt en kamp, som kan give nye dybe panderynker, for selv om Alavés kommer fra et dugfrisk nederlag til Sevilla i midtugen, så er det et hold, der er klar til at kæmpe indædt for at fejre klubbens 100 års jubilæum i aften.

Real Madrid kommer til kampen med stort fravær i defensiven, hvor Carvajal, Ramos og Nacho er ude af spillet. Fraværet af de to sidstnævnte betyder, at det sandsynligvis bliver Varane og Militao i det centrale forsvar. Og Real Madrids erfaringer med de to sammen………….tre kampe og tre nederlag i de tre seneste opgør.

På midtbanen er det næsten lige så slemt. Valverde og Ødegaard er ude af truppen, hvilket betyder at Casemiro, Modric og Kroos kun har afløsninger i Antonio Blanco, som ikke har fået spilletid i denne sæson og Isco, som har fået alt for meget spilletid.

Der er ikke råd til flere svipsere for Real Madrid, som allerede inden aftenens kamp er distanceret med 7 points til lokalrivalerne fra Atlético Madrid, som oven i købet har en kamp i baghånden til at øge afstanden mellem holdene.

Alavés har kun en sejr i de seneste fem kampe og det har bragt holdet tæt på nedrykningsstregen, men man lugter naturligvis blod mod et Real Madrid-mandskab, som har svært ved at finde sig selv og som basker-hold er man altid i stand til at finde fighter-vilje frem, når der er besøg fra hovedstaden.

Der venter altså Real Madrid et svært opgør på udebane i aften. Det kan følges på TV2 Sport X fra kl. 21.00.

Real Madrids forventede hold: Courtois, Lucas Vázquez, Varane, Militao, Mendy, Casemiro, Kroos, Modric, Asensio, Hazard, Benzema.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.