Spansk presse: René Ramos lukker Manchester United-aftale i næste uge

RAMOS 380x502

Ifølge spansk presse rejser René Ramos i næste uge til Manchester for at lukke en aftale med Manchester United om en kontrakt gældende fra sommer til Sergio Ramos.

Sergio Ramos har fået et ultimatum fra Real Madrid om, at han senest i marts skal have besluttet sig for, om han vil takke ja til klubbens kontrakt-udspil, idet man ellers vil betragte ham som en snart forhenværende spiller og derefter finde afløseren for ham.

Netop dette ultimatum afventer Paris SG resultatet af, idet man har en aftale med Real Madrid om, at man ikke blander sig i klubbens kontraktlige affærer, så længe der ikke er afklaring på dem, men de vil naturligvis have grønt lys fra marts måned, hvis det står fast, at man ikke når til enighed.

Sergio Ramos´ førsteprioritet skal dog være den engelske Premier League og spansk presse har længe vurderet, at forsvarslegenden ikke vil acceptere Real Madrids krav om løn-nedgang for at få en ny kontrakt. Det skal han angiveligt have afvist pure ved et privat møde med Florentino Pérez for nogle uger siden.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.