Florentino Pérez testet negativ for COVID-19

Logo Realmadrid 010101

Real Madrid har bekræftet, at klubbens præsident, Florentino Pérez, er blevet testet negativ for COVID-19. Den 73-årige spanier blev testet positiv i starten af februar, men nu kan præsidenten igen kalde sig coronafri.

Pérez rejser dog ikke med til onsdagens Champions League-kamp imod Atalanta i Bergamo, men han aflægger dog spillerne et besøg til tirsdagens træning på Valdebebas.

Det gav ellers et sus i maven tilbage i februar, da nyheden om den positive COVID-19-test kom ud, da en af klubbens tidligere præsidenter, Lorenzo Sanz, døde med virussen for under et år siden, den 21. marts 2020.

Log-på for at kommentere

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.