Præsidentvalg kan påvirke spillerindkøb

Florentino generalforsamling2020

Real Madrid barsler ifølge rygterne med flere spillerindkøb til sommer, men der er en begivenhed, som kan komme til at spænde ben for planerne.

Der er nemlig præsidentvalg i klubben og skulle Florentino Pérez mod forventning få en modkandidat vil det i en periode sætte en stopper for mulige køb og salg af spillere.

Mens valg-processen er i gang vil klubben nemlig være sat på stand-by, men som udgangspunkt forventes der ikke at være modkandidater til Florentino Pérez.

Det har der ikke været siden 2006, hvor Ramón Calderón vandt præsidentvalget, men han måtte som bekendt træde tilbage tre år senere, hvor Florentino Pérez vendte retur og reformerede klubbens vedtægter, således at det er langt vanskeligere at blive opstillet til præsidentvalget.

Kritikere har nævnt, at reformerne blev lavet for at give Florentino Pérez en slags diktatur, fordi det er praktisk talt umuligt at finde en kandidat, som har været medlem af Real Madrid i 20 år og som samtidig egenhændigt kan stille en bankgaranti på 15% af klubbens budget, hvilket i denne sæson svarer til 90 millioner €.

Florentino Pérez begrundede på sin vis, at reformerne blev lavet for fortsat at sikre, at Real Madrid kunne forblive på medlemmernes hænder og ikke faldt i hænderne på en olie-milliardær, som kom ind i klubben via stråmænd.

Under alle omstændigheder har det i hvert fald betydet, at der ikke har været modkandidater til Florentino Pérez ved præsidentvalgene i 2013 og 2017 og det forventes heller ikke i år at blive aktuelt.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.