Enrique Riquelme: Zidane vil ikke være min foretrukne træner

Real logo

Florentino Pérez har udskrevet præsidentvalg i Real Madrid og eventuelle kandidater har nu frem til den 12. april til at blive godkendt i forhold til anciennitet og bankgaranti.

En af de folk, der kan komme i spil som modkandidat til Florentino Pérez, er den blot 32-årige Enrique Riquelme, som i går blev interviewet i El Partidazo de Cope og Radio Marca.

Han er dog endnu ikke sikker på, om han vil opstille til valget, fordi han mener at Florentino Pérez har begået urent trav ved at udskrive valget nu. Enrique Riquelme forklarer således:

- Helt ubegribeligt har Florentino Pérez udskrevet valg midt i sæsonen. Hvem blev ikke overrasket over det? I ugen op til at vi skal spille mod Liverpool og er tæt på kampen mod Barcelona. Og endnu mere i et år som dette med pandemi og midt i vaccine-perioden. Vi kunne forvente mange ting, men jeg havde aldrig forventet en handling som denne. Kort før min afrejse blev jeg spurgt, om Florentino kunne skade mig og jeg svarede: ”Hvis nogen ønsker at gøre skade, ville det være at udskrive valg nu”. Og da jeg ankom til Mexico var der udskrevet valg. Det var ikke blot en handling mod mig og andre kandidater. Det var også en handling mod medlemmerne. Det er 20 år siden, at der sidst blev stemt om posten. Det kommer to dage efter, at mit navn bliver nævnt som kandidat….Jeg har bedt valgkommissionen pr. mail om alle betingelser for at kunne opstille, men de har ikke svaret mig. Hvis valget havde været i juni, ville jeg 100% have været kandidat. Jeg blev endda spurgt, hvad der ville ske, hvis valget blev rykket frem og jeg svarede: ”Det er umuligt, det ville være kujonagtigt…”. Jeg har bedt om at få de præcise retningslinjer: Hvad lyder bankgarantien på, hvad er tidsfristerne…….Jeg vil ikke have mere modstand, der er ikke tid til det. Hvis jeg kunne, ville jeg med glæde stille op, men jeg tror desværre at det er for svært i forhold til tiden.

At Enrique Riquelme er en mulig kandidat fortæller han selv om:

- I august har jeg været medlem i 21 år og jeg har en hårdt tilkæmpet formue og langt over de 90 millioner €, som er krævet. Den latinamerikanske del af mit imperium er 250 millioner € værd og den jeg har en europæisk del, som er endnu større. Kampagnen og bankgarantien bliver 100% betalt af mig selv. Medlemmerne skal vide, at jeg økonomisk går ind til dette uden noget at skjule.

Om sine sportslige planer for Real Madrid fortæller han, at Zinedine Zidane ikke er hans foretrukne træner:

- Zidane ville ikke være min træner. Den sportslige ledelse tænker på en anden profil med en anden strategi. Personligt kan jeg rigtig godt lide Klopp og Raul gør det også rigtig godt. Dem ville jeg overveje……


I interviewet blev han også spurgt ind til to Real Madrid-emner, Haaland og Mbappé, og her har han følgende at sige:

- Min potentielle sportsdirektør snakkede med Mino Raiola i onsdags. Vi spurgte simpelthen til Haalands situation i Dortmund og Raiola informerede os. Vi får en meget interessant pris fra Dortmund. De vil gerne beholde ham et år mere og så vil de sælge for en fornuftig pris. Raiola bad ikke om, at han selv og Haalands far skulle have 20 millioner € hver. Det ville være en drøm at hente Mbappé, han er en stor spiller. Men vi må først se på klubbens udgifter……

Til gengæld ville Cristiano Ronaldo vende tilbage, hvis det stod til den mulige præsident-kandidat:

- Jeg ville sætte mig til forhandlingsbordet og hente Cristiano tilbage, fordi han har repræsenteret fodbolden og Real Madrid overvældende. Der er ikke unge og gamle spillere, kun gode og dårlige.

Og i den kontekst sagde han følgende om Sergio Ramos og hans mulige kontraktforlængelse:

- Han er en stor spiller, Madridista, og med Madridismo-værdierne og i en misundelsesværdig form. Hvorfor ikke? Hvis han ville acceptere den nuværende løn, ville jeg forlænge med ham.

Endelig sagde han følgende om Florentino Pérez:

- Florentino Pérez har gjort mange positive ting. Han har været i klubben i 20 år og i 20 år har han kunnet gøre, som det passede ham. Der er ting, som jeg ikke er enig i: Efter at have professionaliseret La Cantera, kan jeg ikke forstå, at vi ikke er førende på verdensplan. Jeg ville også have en fuldkommen professionel ledelse og Madridista-præget og så ville jeg adskille den sportslige ledelse fra den økonomiske og lægge fokus over på medlemmerne….Vi ønsker at tredoble klubbens budget og vi ønsker at give vores stjerner den afsked, som de fortjener.

Log-på for at kommentere


Madridista02's profilbillede
Madridista02 svaret på emne: #1 2 uger 1 dag siden
Interessant læsning!
Sådan som Riquelme udlægger det, virker det lidt beskidt, måden og tidspunktet Perez har udskrevet valg. Jeg håber Riquelme stiller op igen, når verdenssituationen ser anderledes og bedre ud, fordi han virker som en meget visionær præsident. Hvilket Perez også helt klart er, men jeg tror på, at udskiftning kan forbedre mange aspekter i klubben. Generelt er det ofte godt med nyt blod.
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #2 2 uger 1 dag siden
Det er så dejligt at læse jeres nyheder, men når man når til enden og der reklameres for Barcelona trøjer på Madridista DK, så bliver man en smule skæv i øjnene :)

Det er helt fint, at man gerne vil stille op men lad nu vær med at starte med at kaste med mudder og så egentligtaget bare præsentere de ønsker som alle andre har. Alle vil ha Mbappe og Håland, flere ser Klopp og Raúl som værdige trænere. Så gør det dog kort og snak om hvad der ellers kunne gøres. Skriv hvad der kan gøres for la cantera for at den for mere betydning i klubbens favør og ikke dens rivaler etc.

Jeg vil gerne have en ny præsident, men man kan ikke tillade sig at blive pigesur over hvornår der udskrives valg. Selvfølgelig vil Florentino da gerne se sit stadion projekt færdiggjort imens han er præsident. Jeg tror endda at han vil gå så langt, at han vil sidde der til den dag han ikke er der længere i blandt os! Men vil man Real Madrid skal man være mere klar i spyttet og have flere visioner og vise sportsman ship overfor den nuværende ledelse der har rigtig mange venner iblandt medlemmerne.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.