EuroSport: Martin Ødegaard vil tilbage til Real Madrid

ODEGAARD 380x501

Ifølge engelske EuroSport er Martin Ødegaard fast besluttet på at vende tilbage til Real Madrid til sommer for at få sit absolutte gennembrud.

Selv om nordmanden er glad for sit ophold i Arsenal og for træner Arteta, så er ønsket fortsat at iklæde sig den hvide trøje og brillere på Estadio Santiago Bernabéu og gerne sammen med sin norske landsholds-kollega, Erling Haaland, som også sættes i forbindelse med klubben.

Arsenal vil dog gerne beholde Ødegaard, enten på en ny lejeaftale eller helst på en permanent kontrakt, men også Paris SG har vist interesse.

Real Madrid har dog som udgangspunkt ikke noget ønske om at afhænde Martin Ødegaard, som fortsat indgår i klubbens planer.

Log-på for at kommentere


9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #1 5 dage 17 timer siden
Ødegaard er vel skadet nu i Arsenal. Han er ikke med i seneste kampe.
El Chino's profilbillede
El Chino svaret på emne: #2 5 dage 21 timer siden
​https://www.marca.com/en/football/real-madrid/opinion/2021/04/15/607849c4268e3e01658b457f.html

 
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #3 1 uge 3 dage siden
—-
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #4 1 uge 3 dage siden
Lars1991
Fair nok. Det havde jeg ikke spottet men synes det stod som team mates
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #5 1 uge 3 dage siden

DeLaRed post=135490 skrev:

Ramos4 post=135489 skrev: Man kan aldrig finde direkte afløsere for verdensklasse spillere som Modric og Kroos. Når de er væk, skal vi nok forberede os på at spille lidt anderledes, og sådan er det jo.

Valverde - Casemiro - Ødegaard vil ikke være verdens dårligste konstellation. Lige nu vil det - men om to-tre år når Modric og Kroos er væk, så er Valverde og Ødegaard forhåbentlig klar.

​Enig, men derfor er det ogsaa Oedegaard der skal vaere villig til at vente og ikke omvendt klubben der skal goere plads til ham. Havde han blevet i klubben i januar, og var forblevet skadesfri, kunne man sagtens forstille sig at han havde faaet 10 kampe i 2021 indtil videre taget i betragtning alle de skader vi har haft, hvilket jeg mener er over det han kunne have forventet med den konkurrence der stadig er paa midtbanen, men det havde han ikke taalmodigheden til, og hvis han heller ikke har det naeste season saa nytter det jo ikke noget at have ham i klubben.

​Det er en svær balance. Nogen trænere roterer ikke særlig meget - heriblandt Zidane. Og hvorfor skulle han når Modric og Kroos er skadesfri og så aldeles glimrende? Det er ikke mange kampe Ødegaard ville kunne få, så jeg forstår godt hvis han selv frygter hans udvikling går i stå.

Men hvorfor han skulle hentes hjem fra Sociedad giver ikke megen idé set i bakspejlet. 

Det med rotationerne passer selvfølgelig ikke helt. ZZ har været glad for det tidligere, men de senere sæsoner har han ikke turdet rotere meget når det virkelig gælder. Så Ødegaard står bare mellem to stole. Han har et stort talent men Modric og Kroos er verdensklasse.
DeLaRed svaret på emne: #6 1 uge 3 dage siden

Ramos4 post=135489 skrev: Man kan aldrig finde direkte afløsere for verdensklasse spillere som Modric og Kroos. Når de er væk, skal vi nok forberede os på at spille lidt anderledes, og sådan er det jo.

Valverde - Casemiro - Ødegaard vil ikke være verdens dårligste konstellation. Lige nu vil det - men om to-tre år når Modric og Kroos er væk, så er Valverde og Ødegaard forhåbentlig klar.

​Enig, men derfor er det ogsaa Oedegaard der skal vaere villig til at vente og ikke omvendt klubben der skal goere plads til ham. Havde han blevet i klubben i januar, og var forblevet skadesfri, kunne man sagtens forstille sig at han havde faaet 10 kampe i 2021 indtil videre taget i betragtning alle de skader vi har haft, hvilket jeg mener er over det han kunne have forventet med den konkurrence der stadig er paa midtbanen, men det havde han ikke taalmodigheden til, og hvis han heller ikke har det naeste season saa nytter det jo ikke noget at have ham i klubben.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #7 1 uge 4 dage siden
Man kan aldrig finde direkte afløsere for verdensklasse spillere som Modric og Kroos. Når de er væk, skal vi nok forberede os på at spille lidt anderledes, og sådan er det jo.

Valverde - Casemiro - Ødegaard vil ikke være verdens dårligste konstellation. Lige nu vil det - men om to-tre år når Modric og Kroos er væk, så er Valverde og Ødegaard forhåbentlig klar.
Lars1991 svaret på emne: #8 1 uge 4 dage siden

9eren post=135479 skrev: Lars1991
Kritikken ligger også fra hans medspillere på det norske landshold. Der er tidspunkter hvor Ødegaard ikke formår at give nok til resten af holdet. Han er bare ikke altid på. Sådan lidt en type der kan spille nogle gode kampe i løbe af sæsonen, men hvor bund niveauet er det vi ser mest. I Madrid har Ødegaard endnu ikke spillet en kamp i mine øjne, hvor man tænker wow.

Jeg håbede jeg tog fejl da han spillede på Castilla, men jeg synes stadig jeg kan nikke meget genkendende til de problemstillinger han har haft tidligere.

Så derfor er en 50 millioner euro sgu ikke helt dårligt, at få for ham hvis pengene kan bruges på Mbappe!


Nu så jeg godt dine kilder på hans "medspillere" der gav ham kritik i Norge, men fik ikke svarede på det. Men det var altså ikke hans medspillere, men tidligere aktive, nu retired spillere(Riise var en af dem) som krævede mere fra ham på landsholdet. Hvilket er forståeligt nok, men altså heller ikke helt ualmindeligt. Når man er stjernen på et landshold, er der tit meget store forvetninger der kan være svære at leve op til. Vi så og ser til dels stadig det samme herhjemme i Danmark med Eriksen. Det bekymrer mig nu ikke at der er nogle gamle landsholdspillere der i medierne kræver mere fra ham på landsholdet, langt fra. Stabilitet i præstationerne er også noget der tit kommer mere af med alderen. Synes dog Ødegaard har vist højt niveau i en længere periode før, f.eks. i Sociedad. Sååå jeg synes egentlig det lidt søgt.
Det der bekymrer mig er hans mentalitet omkring at kæmpe for spilletid (som kun er baseret på han ville udlejes) og så om man kan finde plads til hans type/position på vores hold. Han er lidt en "luksus" spiller.
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #9 1 uge 4 dage siden
Lars1991
Kritikken ligger også fra hans medspillere på det norske landshold. Der er tidspunkter hvor Ødegaard ikke formår at give nok til resten af holdet. Han er bare ikke altid på. Sådan lidt en type der kan spille nogle gode kampe i løbe af sæsonen, men hvor bund niveauet er det vi ser mest. I Madrid har Ødegaard endnu ikke spillet en kamp i mine øjne, hvor man tænker wow.

Jeg håbede jeg tog fejl da han spillede på Castilla, men jeg synes stadig jeg kan nikke meget genkendende til de problemstillinger han har haft tidligere.

Så derfor er en 50 millioner euro sgu ikke helt dårligt, at få for ham hvis pengene kan bruges på Mbappe!
Thomaskjensen's profilbillede
Thomaskjensen svaret på emne: #10 1 uge 4 dage siden
Det er nok bare mig der er ude at cykle, men er Martin en profil vi behøver eller kommer passe i klubben?
Martin er som jeg forstår det en spilfordeler og skal erstatte Modric eller?
Han kræver dog alt for meget tid på bolden og er på ingen måde sikker nok til at kunne drible af en mand eller 2 og så lave en aflevering.
Eller er det en moderne mere offensiv Kroos?

Ej jeg bliver ikke klog på Martin, hvor han passer ind med mindre vi stiller med lynhurtig fronttrio som Vini, Haaland, Mbappe da de jo kommer skabe masser af plads til ham.

Jeg vil gerne Martin, men jeg vil have en OM der kan lave mål også, som på egen hånd kan drive bolden frem til VHM.
Nogon som kan forklare mig hvorfor jeg skal være så passioneret over Martin som jeg er over for Vini? Hvad kan han som ingen andre kan.
Madrid1998 svaret på emne: #11 1 uge 4 dage siden
Forstår ikke lige negativiteten omkring odegård. Det ikke verdens undergang, at blive sendt ud på et lejeophold. Målet er jo nok, at han får spilletid, udvikler sig yderligere, for så at tilbagevende. Udefra retorikken herinde, føles det som om, at han har svint klubben til, udelukket en tilbagevending, eller har spillet så forfærdeligt, at man allerede nu kan se han aldrig får niveauet til Real Madrid. Jeg tror på han kommer tilbage, og spiller sig på holdet næste sæson. Så meget energi har Modric nok ikke tilbage. De fleste havde betragtet ham som en reserve allerede denne sæson. Vi kan ikke sidde og kaste rundt med talenterne længere og så fortryde senere. For åbnebart er vi jo blevet fattige, og forhandler om hver krone nu.
Lars1991 svaret på emne: #12 1 uge 4 dage siden
​Jeg tror stadig på Ødegaard i Real Madrid, også under Zidane! Men han skal komme med en anden mentalitet og indse at han kæmper om pladsen med to af de bedste midtbanespillere i verden.. det ikke ligesom i Sociedad og Arsenal. Ville sgu være trist hvis vi blev nødt til at sælge ham, havde høje forhåbninger om ham.
Thomaskjensen's profilbillede
Thomaskjensen svaret på emne: #13 1 uge 4 dage siden
lol, 50/50 det virker meget urealistiskt, OK med 50 for Martin, men ikke over 35 for Jovic, han bliver nok lejet ud :(
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #14 1 uge 4 dage siden
Kan vi få 100 for Ødegaard så er 10 jo ingenting for Jovic :)

Men der snakkes om 50-50 tror jeg
DeLaRed svaret på emne: #15 1 uge 5 dage siden

9eren post=135460 skrev: 100 millioner vil Real Madrid prøve at få for Jovic og Ødegaard til sommer melder enkelte spanske aviser.

Go for it

​Det vil sige; 110mio for Ødegaard og -10mio for Jovic ;-)
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #16 1 uge 5 dage siden
100 millioner vil Real Madrid prøve at få for Jovic og Ødegaard til sommer melder enkelte spanske aviser.

Go for it
DeLaRed svaret på emne: #17 1 uge 6 dage siden
Nu giver jeg ikke særligt meget for nyheder som disse, da det sjældent er info der kommer fra spilleren....

Men, hvis vi nu skulle tror at ovenstående var sandt, er det da en smule pudsigt at det kommer lige efter en kamp hvor Real har udtværet et Premier League mandskab, så vil han pludselig godt tilbage, men for et par uger siden da Real var inde i en skidt periode, der gik rygterne på at det var Arsenal han helst ville, og han fik da også sagt i et interview at han gik for spilletid og udvikling fremfor alt andet.

Som sagt, ovenstående har nok ikke hold i sig, men vendekåber er sku ikke noget vi har brug for i Madrid, og selvom Ødegaard er et kæmpe talent så mener jeg personligt ikke han indtil videre har vist sig selv værdig til Madrid, så skal han retur så skal tonen være en anden, for det nytter jo ikke at han vil væk fra klubben igen næste season fordi han ikke har spillet i 3 kampe i træk!
Salix7's profilbillede
Salix7 svaret på emne: #18 1 uge 6 dage siden

Estadio Santiago Bernabéu post=135452 skrev: Hoved på blokken, pistolen for tindingen.


Bliver Ødegaard vores næste Kovacic og Ceballos eller kommer han tilbage og bliver fast mand?

Det kommer helt an på, hvem vores træner er - under Zidane er der ingen chance for Ødegaard.
Umiddelbart mener jeg, at han vil kunne blive en fantastisk spiller på lige fod med fx Diaz og Kubo, men det kræver en træner, som viser tillid og som benytter sig af en A & B kæde, som Mourinho gjorde det. Det vil give mere regelmæssig spilletid til talenter og back-ups, og samtidig får A-kæden lidt flere pauser, hvilket er godt for at undgå skader og udmattelse.​
Estadio Santiago Bernabéu's profilbillede
Estadio Santiago Bernabéu svaret på emne: #19 1 uge 6 dage siden
Hoved på blokken, pistolen for tindingen.


Bliver Ødegaard vores næste Kovacic og Ceballos eller kommer han tilbage og bliver fast mand?

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.