Real Madrid afventer Varane-svar

Varane 380x502 2

Real Madrid står til at miste to af de mere markante forsvarsspillere i klubbens historie hen over sommeren i form af Sergio Ramos og Raphaël Varane. Mens situationen med Ramos ser ud til at være svær at redde, har man dog ikke helt opgivet med Varane, som man afventer svar fra på klubbens seneste kontraktudspil.

Varane tjener i øjeblikket 5,5 millioner euro om året, og rygterne har gået på, at han ønsker, at lønnen skal stige til 11 millioner, men at Real Madrid højest er villige til at give 9. Som fodboldmarkedet er i dag er det næppe en løn, som PSG og en række Premier League-klubber vil have problemer med at betale, og derfor ser situationen altså svær ud for Real Madrid.

Angiveligt drejer det sig dog ikke kun om lønnen for Varane, da han efter sigende også er åben for nye eventyr andetsteds end Real Madrid, som han har været hos, siden han var 18. Ifølge Marca har Varane dog ikke travlt med at få fremtiden afklaret, da han fokuserer på EM med det franske landshold, men for Real Madrid er en snarlig afklaring nødvendig, da man i så fald skal finde ud af, om spillere som Jesús Vallejo eller Victor Chust er klar til at få en plads i førsteholdstruppen, hvis Varane skal sælges.

Log-på for at kommentere

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.