Optakt: Real Madrid - Alavés, LaLiga, 32. spillerunde
Real Madrid spiller i aften den første af de syv resterende og komplet ligegyldige kampe i sæsonen, når nedrykningstruede Alavés kommer på besøg.
Kampen vil blive indledt med at hylde gårsdagens Youth League-vindere og fra tilskuer-rækkerne og hjemme i stuerne kan man så sætte sig og undre sig over, at der ikke er plads til nogle af de talenter i en trup, der emmer af exit-parate spillere.
Med syv points op til førstepladsen og ni points ned til tredjepladsen, hænger Real Madrid på andenpladsen i ligaen og det kan der næsten ikke rokkes ved med syv kampe igen, så i stedet kan den sidste rest af spænding, man kan opdrive, eksempelvis være, om Mbappé fastholder sin topscorer-titel, hvor han i øjeblikket er to scoringer foran Mallorcas Muriqi. Herudover ligger Courtois i øjeblikket også nr. 1 på Zamora-listen, men belgieren er ikke med i aften, så den plads synes foreløbig sikker.
Real Madrid skal op mod en skrækmodstander i Alavés, som står meget kompakt i forsvaret og arbejder hårdt defensivt uden at skænke modstandernes angribere plads, så det kræver kreativitet og hurtighed i pasningerne at skabe åbningerne og det har Real Madrid været alt andet end dygtige til i denne sæson, men det kan måske komme fra Arda Güler, som har spillet en godkendt sæson og foreløbig er noteret for 13 assists.
Alavés har den tidligere Real Madrid-back, Quique Sánchez Flores, som træner, mens midtbanen blandt andre har Castilla-talentet, Antonio Blanco, som en af folkene. Og så råder man på udskiftningsbænken over Mariano Díaz, som ikke har scoret i LaLiga i fire sæsoner, men der er som bekendt en ende på alt.
Det er der også på denne sæson. Real Madrids syvendesidste kamp kan følges på TV2 Sport X fra kl. 21.30.
Real Madrids forventede hold: Lunin, Carvajal, Militao, Huijsen, Carreras, Tchouaméni, Fede Valverde, Bellingham, Arda Güler, Vinícius, Mbappé.
Hvor var han mod Bayern ? Hvad var hans rolle helt præcist der?DeLaRed post=195898 skrev: Endnu en assist til Fede…en af de få lyspunkter i denne season!
Starter også med at stemple end mand lige efter han kom ind.Fondo_Sur post=195906 skrev: Igen ikke optimalt fra Camavinga ved et mål imod os. Han dækker for det første ikke sin mand tæt nok, men ved skudøjeblikket vender han røven til i stedet for at forsøge at blokere skuddet. Kan godt være, at jeg er lidt hård ved ham denne gang, men tænker at Casemiro eller Tchouameni havde gjort mere. Det er i hvert fald pudsigt, at det igen er hans mand deres scorer.
Burde have fået gult kort.
Istedet for at gå ud og smadre nedrykningstruede Alaves 5-0 og sende et signal til sine hjemmefans, så går man ud spiller ukoncentreret, og forsøger sig på individuel kvalitet. Mbappé tror at det er det rette tidspunkt at aflevere med ryggen og lobbe bolden over modstanderen.
Som ventet er Arbeloa også gået 100% væk fra at bruge akademiet. Det var kun noget han gjorde af nødvendighed.
Fortjente pift og buh-råb. Lad det fortsætte.
Han er komplet ligegyldig, hver gang han har bolden så kan være 100% sikker på der intet farligt sker.mohbar post=195902 skrev: Mastantuono er bare under middel. Laver hele tiden ligegyldige ting. Vi burde kunne stille en af vores talenter i hans sted
Rent offensivt er Brahim ham overlegen med flere længder, og vil vi have defensiv og pres spils styrke så har Pitstxh vist sig st være en langt bedre spiller.
Der er vitterligt intet grundlag for at spille Mastantuono mere, ud over som reklame skildt for en fremtidig udlejning.
Godt nok synd at han skal gå ud igen. Håber det blot var for en sikkerheds skyld. Ved ikke helt hvordan man skal tolke at han selv går direkte ud.
Foruroligende at der ikke skal mere til i en aktion. Drømmen om Militao i topform er lig rigtig gode muligheder for titler. Håber mest for ham men især også for Real Madrid at det ikke er endnu en lang pause.
Der kan vi kun blive enige om, men Vini’s idioti frigøre ikke hans medspillere for kritik!mohbar post=195891 skrev:
i det mindste så scirer han mål og brokker sig ikke konstant son Vini gør. Derudover er hans fodbold IQ -trods den er lav - højere end Vinis..DeLaRed post=195890 skrev: Mbappe bliver kritiseret ALT for lidt fir hans uintelligense hvad angår offside linjen. Han har nu haft snart 2 seasoner til at spille sig ind i center forward rollen (en rollexerr naturligvis aldrig har passet til ham og nok aldrig kommer til), men han formår stadig kamp efter kamp at læbe ind i den ene amatør agtige offside efter den anden…synes det er så svært at argumentere for at han skulle være iblandt en af verdens bedste fodbold spillere, for Ja, hans naturtalent og hurtighed er verdensklasse, men mentalt er han en amatør på flere punkter!
i det mindste så scirer han mål og brokker sig ikke konstant son Vini gør. Derudover er hans fodbold IQ -trods den er lav - højere end Vinis.. Jeg gruer simpelhen for om vi allerede har forlænget med den nar.DeLaRed post=195890 skrev: Mbappe bliver kritiseret ALT for lidt fir hans uintelligense hvad angår offside linjen. Han har nu haft snart 2 seasoner til at spille sig ind i center forward rollen (en rollexerr naturligvis aldrig har passet til ham og nok aldrig kommer til), men han formår stadig kamp efter kamp at læbe ind i den ene amatør agtige offside efter den anden…synes det er så svært at argumentere for at han skulle være iblandt en af verdens bedste fodbold spillere, for Ja, hans naturtalent og hurtighed er verdensklasse, men mentalt er han en amatør på flere punkter!
Hvis nu de begge gad arbejde og tog sig sammen når vi havde bolden, så kunne de jo nærmest nå dobbelt eller tre gange så mange muligheder på en kamp
