Benzema: Zidanes ord giver mening

Benzema forsøger at genfinde sin målnæse på træningsbanen inden det igen går løs i La Liga.

Karim Benzema har taget hul på sin niende sæson i Real Madrid, som har budt på lige så mange opture som nedture for franskmanden, der i hele sin Real Madrid-karriere har døjet med at vinde tilhængernes hjerter - han deler om nogen vandende i den spanske hovedstad.

Franskmanden er imidlertid begejstret for at have Zidane som træner og lovpriser således Real Madrid-trænerens evner.

- Zidane mestrer at bringe selvtillid ind i omklædningsrummet; alt han siger, giver mening for spillerne, siger Benzema til fichajes.com og fortsætter:

- Vi har vundet mange titler og vi er verdens bedste hold, hvilket titlerne beviser, hvorfor det kun er retfærdigt at pege på Zidanes positive indflydelse på holdet. 

Personligt betyder Zidane også en masse for Benzema, da de to landsmænds forhold strækker sig over en længere årrække.

- For mig personligt har det altid været en naturlig proces med Zidane som træner, da vi har kendt hinanden længe og han har altid været god til at give mig et godt råd med på vejen, siger Real Madrids franske angriber.

Real Madrids franske 9'er mener ligeledes, at Zidanes succes udelukkende skyldes den tidligere stjernespillers evner på sidelinjen, hvorfor han ikke køber snakken om held.

- Han er et eksempel på succes for os alle, såvel i sin tid som spiller som sin nuværende tid som træner. Det er ikke bare held, slutter Benzema i interviewet med fichajes.com. 

Seneste artikler...