Sergio Ramos har aldrig tabt som anfører på Nou Camp
Det er uden tvivl den mærkeligste El Clásico i de sidste mange år. Barcelona har givet Real Madrid baghjul i LaLiga og Real Madrid har givet Barcelona baghjul i Champions League. Og alligevel er der noget på spil.
Barcelona kæmper for at gå ubesejret gennem sæsonen og Real Madrid vil naturligvis gerne stikke en kæp i det hjul og med Sergio Ramos som anfører har man gode chancer.
Real Madrid har nemlig ikke tabt på Nou Camp med Sergio Ramos som anfører. Den spanske centerforsvarer var anfører på Nou Camp første gang med Zidane som træner og her blev det til en sejr på 1-2 og selv om han blev udvist kunne han se Cristiano Ronaldo afgøre kampen. Året efter var Barcelona tæt på sejr, men i de sidste minutter af kampen dukkede Sergio Ramos op og headede udligningen i mål.
I sommerens Super Cup vandt Real Madrid overbevisende med 1-3 og nu venter altså El Clásico i LaLiga, hvor Real Madrid har revanche til gode efter at man i december måned tabte med 0-3.
