Real Madrid overvejer at hente Mariano tilbage

Real Madrid solgte i sommer Mariano Díaz til Lyon for 8 millioner € og her har han for alvor slået igennem med 21 mål i 45 kampe.

Det har fået spanske presse til at spekulere i, at Real Madrid vil forsøge at købe angriberen tilbage til den kommende sæson, hvor han skal overtage Borja Mayorals plads og derfor har man også været i kontakt med Mariano for at høre om hans indstilling til at returnere til den spanske hovedstad og det er han naturligvis ikke afvisende over for, selv om han for alvor er ved at få sin karriere på skinner.

Real Madrid har ikke nogen tilbagekøbsklausul på Mariano, men man fik lavet en aftale om, at man altid skulle orienteres, hvis der kom bud fra andre klubber, således at man kunne udligne et købs-tilbud og samtidig er man sikret 35% af et videresalg.

Real Madrids og Lyons forhold er stærkt og venskabeligt og derfor forventer man også, at der relativt hurtigt kan findes en tilfredsstillende løsning, som man mener vil været et godt stykke forbi de 10 millioner €.

Seneste artikler...