France Football: Zidane havde aftale på plads med Sadio Mané
Zinedine Zidanes afsked med Real Madrid kom som en stor overraskelse for alle, ikke mindst Florentino Pérez, som havde set den franske træner begynde forberedelserne til den kommende sæson.
Og ifølge France Football var Zinedine Zidane allerede enig med den første spiller om at komme til Real Madrid, nemlig Liverpools Sadio Mané, hvis skifte til Real Madrid var praktisk talt på plads og han var angiveligt klar til at ankomme til den spanske hovedstad som sæsonens første indkøb.
Kontakten mellem Real Madrid og spilleren skulle være indledt inden CL-finalen, hvor senegaleseren uden tvivl var en af de bedste på Liverpool-mandskabet og også spilleren, som udlignede til 1-1. Man manglede således kun at nå til enighed med den engelske klub for at kunne offentliggøre handlen.
Med Zidanes fratræden er det uvist, om Real Madrid fortsat er interesseret i angriberen, som Florentino Pérez ifølge France Football dog havde givet grønt lys til at hente.
