Fransk medie: André Villas-Boas i spil til det ledige trænersæde på Santiago Bernabéu
André Villas-Boas bliver bragt i spil som Real Madrid-træner. Foto: AS.com
Det er elleve dage siden, at Zinedine Zidane opsagde sin stilling som Real Madrid-træner, og Los Blancos er angiveligt ikke kommet tættere på en afløser for den succesfulde franskmand.
Således har Florentino Pérez' foretrukne kandidater alle afvist at overtage det ledige trænersæde i Real Madrid, hvorfor mindre oplagte kandidater begynder at vinde indpas i såvel den internationale som den spanske presse - navne som Tite, Laudrup og Michel har alle været bragt i spil til trænersædet i Real Madrid den seneste uges tid.
Og nu beretter det franske medie Radio Montecarlo således, at Real Madrid går med seriøse overvejelser om at hente André Villas-Boas, der er fri på markedet og senest havde ansvaret i Shanghai SIPG.
Den 40-årige portugiser brød igennem som træner i Porto i 2010/11-sæsonen, hvorfor han hurtigt blev sammenlignet med José Mourinho, der ligeledes brugte Porto som sit helt store springbræt til en trænerkarriere i nogle af verdens største fodboldadresser.
Villas-Boas' trænerkarriere tåler dog slet ikke sammenligning med José Mourinhos ditto. Endnu. Således har førstnævnte ikke haft held med at overføre sin succes i Porto til fodbold-destinationer som Chelsea, Tottenham og Zenit, hvor opholdene har været af overvejende kort og meget lidt succesfuld karakter.
Summasummarum er, at Villas-Boas skriver sig ind blandt den efterhånden lange lister af kandidater til det ledige trænersæde på Santiago Bernabéu.
