Vinicius jr. glæder sig over ansættelsen af Lopetegui

Vinicius jr. tror på sin chance med Lopetegui ved roret.

Vinicius jr. lægger ikke skjul på, at han havde set frem til at arbejde sammen med Zinedine Zidane i Real Madrid, om end han alligevel glæder sig over ansættelsen af Julen Lopetegui:

- Jeg havde glædet mig rigtig meget til arbejde sammen med Zidane. Jeg kender ikke så meget til Lopetegui, men informationerne jeg får om ham, er positive, og jeg lader mig forstå, at han foretrækker at give chancen til truppens yngre spillere, siger Vinicius jr. ifølge den store spanske sportsavis Marca.

18-årige Vinicius jr. kan dermed se frem til en sæsonoptakt, hvor Lopetegui kommer til at vurdere ham på lige fod med truppens mere erfarne drenge, hvilket nok er den essentielle forskel mellem spanieren og Real Madrids tidligere cheftræner, Zidane.

Det store brasilianske offensivtalent glæder sig også over rygterne om, at Real Madrid efter sigende har fået kløerne i Santos' vidunderdreng, Rodrygo:

- Det gør mig meget glad at høre, da Rodrygo er på min alder og det er dejligt at have en jævnaldrende brasilianer i truppen ved sin side. Jeg ønsker ham kun det bedste. Han er en fantastisk spiller, og jeg håber vi i fællesskab kan bringe stor glæde i Real Madrid i den nærmeste fremtid. 

Vinicius jr. har flere lejligheder udtrykt, at han glæder sig til officielt at vende snuden mod den spanske hovedstad, om end han heller ikke har lagt skjul på, at det bliver hårdt at forlade de vante og trygge rammer i Flamengo, men særligt Casemiro og Marcelo har hjulpet den unge angriber med at gøre overgangen lidt nemmere:

- Jeg har snakket i telefon med Marcelo og Casemiro flere gange, og efter også at have skrevet en del med dem, er valget blevet nemmere at tage for mig, slutter angriberen i interviewet med Marca.

Læs endnu mere om Real Madrids nye brasilianske håb her, hvor Peter Arnholdt fra Brasserbold.dk kommer med en masse fine pointer om Vinicius jr. og dennes potentiale.

Seneste artikler...