Mané: Real Madrid er en stor klub, men det er bare rygter

Sadio Mané var en del af Senegals trup, der blev det første hold nogensinde til at blive elimineret pga. fair play-regler, til den igangværende VM-slutrunde. Efter at være rejst hjem fra slutrunden, har Sadio Mané været hurtigt ude for at afvise de igangværende rygter, der sender ham til Real Madrid.

"Det er bare rygter. Jeg har ikke hørt noget, og de har ikke kontaktet mig. Jeg er stadig Liverpool-spiller, og jeg vil slutte mig til mine holdkammerater i USA til vores preseason-tour. Real Madrid er en stor klub, men jeg fokuserer på min egen klub, Liverpool."

France Football fortalte før slutrunden, at en aftale mellem Real Madrid og Sadio Mané var på plads, og han stod dermed til at blive Real Madrids første signing op til den nye sæson, da Zidane pludselig valgte at stoppe som Real Madrid-træner. Han skulle angiveligt have været en af Zidanes prioriteter, og før Champions League-finalen blev de første forhandlinger indledt.

Zidane så Mané som den perfekte konkurrent til Benzema. Hurtig, kraftfuld, teknisk begavet og en målscorer, og han var sammen med sine to holdkammerater, Salah og Firmino, en af de store åbenbaringer i den forgangne sæson. Men med Zidanes afsked, stoppede transferen af Mané altså også.

Seneste artikler...