Roberto Carlos stiller op til præsidentvalget i Sporting Lissabon

Roberto Carlos bliver en del af et større præsidentkandidatur. Foto: Marca.com

Roberto Carlos har accepteret en henvendelse fra Rui Jorge Rego om at være et led i et større bud et på præsidentkandidatur i Sporting Lissabon, hvor brasilianeren er udset til at få en fremtrædende positonen i klubben, såfremt holdet bag vinder valget, der finder sted d. 8. september.

Det er den portugisiske avis A Bola, der erfarer, at den nuværende Real Madrid-ambassadør bliver en del af førnævnte kandidatur, og det er et projekt, som Carlos ser store perspektiver i.

- Målet er at kopiere Real Madrid. Vi kommer til at rekonstruere hele strukturen i klubben, medbringe sponsorer og købe store spillere. Vi vil være den største klub i Portugal og spille med på den store scene i Europa, siger den forhenværende brasilianske Madrid-back ifølge den spanske sportsavis Marca og uddyber videre sine planer med klubben:

- Vi kommer til at arbejde sammen med kinesiske, brasilianske og arabiske investorer, hvor målet er at skabe en vis vindermentalitet i klubben.

Carlos har haft flere trænerjobs uden den store succes, efter han stoppede sin aktive karriere, ligesom han har arbejdet som ambassadør for Real Madrid.

Seneste artikler...