Real Madrid vil holde øje med Lozano på tirsdag
Når Barcelona og PSV Eindhoven på tirsdag tager hul på Champions League-sæsonen vil Real Madrid have spioner siddende på tilskuerpladserne på Nou Camp.
Her vil man følge Hirving Lozano hos PSV Eindhoven for at lave endnu et tjek på den 23-årige mexicanske angriber, som i sommer blev meldt interessant for klubben.
El Chuky, som han også kaldes, har da også gjort det godt i den hollandske Eresdivisie, hvor han i sidste sæson blev noteret for 19 scoringer i 34 kampe og det er faktisk ny rekord for en debuterende mexicaner i europæisk fodbold. Således scorede legendariske Hugo Sánchez ”kun” 12 mål i sit debut-år i 1982.
Hirving Lozano blev matchvinder for Mexico mod Tyskland ved VM i Rusland i sommer og han spås en stor karriere i europæisk fodbold.
