Asensio: "1-0 ligeså meget værd som 3-0"
Marco Asensio med skuddet, som måtte afvente en VAR-afgørelse, før det retfærdigt kunne dømmes som en scoring. Foto: Real Madrid
Lørdag aften stillede spillerne sig til rådighed for den spanske presse, efter at Real Madrid snævert kunne trække en 1-0-sejr ud af Espanyol hjemme på Bernabéu. Og ifølge kampens enlige målscorer, Marco Asensio, var det ene mål, som måtte en tur igennem VAR-systemet, rigeligt.
”Det som betyder noget, er de tre points”, understregede Asensio, og analyserede sig gennem opgøret:
”I første halvleg gjorde vi tingene godt, men i anden halvleg begyndte trætheden at melde sig, og vi har allerede en kamp igen på onsdag. Vi var bedre i første halvleg, vi flyttede bolden bedre rundt.”
”I anden halvleg var vi for utålmodige og forsøgte at være mere direkte, og nogle gange havde vi brug for bolden noget mere. Men det allervigtigste er det tre point; 1-0 er ligeså meget værd som 3-0”, forklarede Asensio, som dog var glad for VAR-afgørelsens frifindelse for den unge spaniers offside:
“Jeg havde allerede fortalt Mateu (Lahoz, red.), at jeg syntes, der var mål, fordi den blev rettet af og jeg var bagved. I sidste ende var det en retfærdig dom; VAR fungerer godt,” konkluderede Asensio efter sit første mål i sæsonen.
Også Julen Lopetegui, som havde roser til Espanyol-mandskabet, gav nogle ord om kampen:
”Espanyol spillede godt og var organiserede, og vi vidste, det ville blive svært. Vi vidste hvordan vi skulle spille, når vi ikke havde kontrollen,” forklarede Lopetegui, som også anerkendte, at Real Madrid til tider så sløve ud:
“Vi fik tre points fra en kompleks og svær kamp, vi manglede energi anden halvleg og mistede kontrollen. Der var meget træthed; vi har spillet to krævende kampe på fire dage,” fortsatte han.
Til manges overraskelse blev Vinicius jr. skåret fra truppen til fordel for Valverde, og derudover fik spillere som Odriozola, Llorente og Nacho spilletid. Om det havde Lopetegui følgende at sige:
”Tilstedeværelsen af nye spillere er positivt, de spillede en hel kamp, selvom Nachos gule kort påvirkede ham meget. Vi måtte overveje, hvordan alle havde det, og til sidst kom Valverde ind (i den endelige trup, i stedet for Vinicius, red.). Vi må se om han spiller for Castilla på søndag”, afsluttede Lopetegui.
Også én af de bærende kræfter i defensiven, Varane, gav sin vurdering af resultatet:
”Vi kommer ikke til at vinde alle kampe med 5-0, vi er i en meget svær liga,” forklarede Varane, da han blev spurgt ind til, om holdet var skuffet over den snævre sejr.
”Espanyol spiller meget god fodbold. Det var svært, men vi indkasserede ikke, og det var en god sejr,” konkluderede forsvarsgeneralen og fortsatte:
”VI har en meget klar idé om, hvordan vi vil spille. Vi gør, som træneren beder os om, og med en god indstilling,” sluttede Varane, der mod Espanyol leverede en solid præstation.
Næste udfordring for Lopeteguis tropper bliver allerede på onsdag kl. 22.00, når man gæster Sevilla på Ramón Sánchez-Pizjuan.
